طراحی لوگو دندانپزشکی ، به سبب محدودیت در نماد و ایده به جرئت یکی از چالش برانگیزترین شاخه های پزشکی برای دیزاین لوگو است. به نمایش در آوردن یک لبخند زیبا و یا دندان هایی مرتب و سالم ، در کنار رعایت ویژگی منحصر و مختصر بودن لوگو از چالش هایی است که در مسیر طراحی لوگو دندانپزشکی همیشه با آن رو به رو بودیم.
ما در این صفحه تحت عنوان “طراحی لوگو دندانپزشکی” ایده و نماد های رایج در دیزاین لوگو های دندان پزشکی را بررسی می کنیم و با نگاه دقیق و کامل به لوگو هایی که در طول زمان در آژانس تبلیغاتی فر طراحی کردیم ، دید کامل تری به این موضوع پیدا می کنیم.

طراحی لوگو دندانپزشکی

ایده و کانسپت در طراحی لوگو دندانپزشکی:

به طور کلی در دیزاین لوگو ، ایده و کانسپت تعیین کننده ادامه مسیر طراحی است. یک ایده خلاقانه تمایز را رقم می زند و نقش بسزایی در گویایی لوگو ما دارد. شاید در ابتدا تصور شود برای طراحی لوگو دندانپزشکی نماد ما محدود به نمایش زیبایی لبخند و دندان ها و تاثیر آن در زیبایی چهره هر فرد است. اما این محدودیت به معنای عدم خلاقیت نیست.  

انحصار یکی از ویژگی های لوگو است. این انحصار است که یک لوگو را متمایز و متفاوت می کند. همانطور که پیشتر بیان کردیم برای طراحی لوگو دندانپزشکی شاید نمادهای اولیه ما بسیار محدود باشد. اما چگونه می توان با کانسپتی مشابه دیزاینی منحصر رقم زد؟ برای ایجاد این تمایز معمولا به سراغ لوگوهای تلفیقی می رویم. گاها برای ایجاد این تلفیق ، از دو کانسپت متفاوت ولی متناسب با یکدیگر استفاده می کنیم. در حالت بعدی تلفیق ما ترکیبی همگن از نام پزشک با نمادی از تخصص ایشان می باشد. این تلفیق اگر به صورت اصولی انجام بگیرد انحصار را رقم می زند.
برای درکی بهتر و دقیق تر به سراغ چند مثال از لوگوهایی که طراحی کردیم می رویم. 

لوگو دکتر حمیدی ؛ تلفیقی از نام و نماد:

برای طراحی لوگو و مجموعه ست دکتر سلیم حمیدی در مرحله تعریف کانسپت و نمادگزینی به دنبال نمادی گویا و پویا برای رساندن خدمات دندانپزشکی بودیم.

لبخند نماد انتخابی ما بود.

لبخند علاوه بر اینکه تداعی کننده حس رضایت است درواقع می تواند محصول مراجعه به دندانپزشک باشد. مرتب بودن دندان ها ، هماهنگی خطوط لثه ای ، فرم و نسبت صحیح دندان ها و … همه و همه در داشتن لبخندی زیبا تاثیر گذار است. رسیدن به این لبخند زیبا با انجام خدماتی همچون لمینت دندان یا ایمپلنت حاصل می شود که کاملا منعکس کننده تخصص پزشک است. پس لبخند نمادی مناسب برای کانسپت ما می باشد.
در مرحله بعدی نماد انتخابی را با دندان و برای منحصر بودن لوگو با H که حرف اول نام پزشک است تلفیق کردیم. این تلفیق همگن و زیبا در نهایت در نرم افزار به صورت لوگوی نهایی ما اجرا شد.

طراحی لوگو دندانپزشکی دکتر سلیم حمیدی 1