طراحی لوگو و هویت بصری

طراحی لوگو و هویت بصری دو مقوله کاملا مرتبط با یکدیگر هستند. هویت بصری بخشی از هویت برند است که از طریق دیدن در مخاطب شکل می گیرد. هم چنین اولین جنبه از هویت یک برند است که مخاطب با آن مواجه میشود. همین امر اهمیت آن را دو چندان می کند. اما لوگو ، زیر مجموعه ای از هویت بصری و محصولی متمایز از دیزاین است که حاوی پیامی برای مخاطب می باشد.  

پیش از بررسی دقیق تر این موضوع ؛ در ادامه مطلب می توانید تعدادی از هویت های بصری طراحی شده در آژانس تبلیغاتی فر را مشاهده فرمایید.

Jewelry Logo Design

طراحی لوگو پزشکی

Medical Logo Design

طراحی لوگو رستوران

Restaurant Logo Design

Dental Logo Design

طراحی لوگو موسیقی

Music Logo Design

طراحی لوگو داروخانه

Pharmacy Logo Design

طراحی لوگو زیبایی

Beauty Logo Design

طراحی لوگو آزمایشگاه

Laboratory Logo Design

طراحی لوگو لباس

Clothing Logo Design

طراحی لوگو صنعتی

Industrial Logo Design

طراحی لوگو کتاب

Book Logo Design

طراحی لوگو شخصی

Personal Logo Design

برند و هویت برند

برند مفهومی با هویت و ویژگی های مشخص است که مجموعه، محصول یا یک فرد را معرفی می کند. هم چنین این عبارت یک مفهوم کلی است و با توجه به جایگاه مورد استفاده به مجموعه ای از موارد دلالت می کند. برند، محتوایی متفاوت و فراتر از لوگو و حتی هویت بصری است. ست گودین یکی از بزرگان علم بازاریابی می گوید : طراحی و داشتن لوگو ضروری است اما طراحی ، برند را نمی سازد.

عباراتی چون لوگو و برند را نباید به جای همدیگر به کار گیریم. چرا که تعاریف و چهارچوب هایی متفاوت از یکدیگر دارند. یک شخص، مجموعه یا یک محصول می تواند یک برند باشد. البته این تنوع در این حد خلاصه نمی شود و انواع بسیار زیادی از برند ها وجود دارند. محصولات، مجموعه ها و خدماتی که برند هستند، از سایرین متمایز بوده و با نقشه برندینگ خود سعی در ارتباط بهتر و موثر تر با مخاطب خود دارند. ست گودین نیز برند را مجموعه ای از انتظارات، خاطرات، داستان ها و روابطی تعریف می کند که در کنار هم، منجر به تصمیم مصرف کننده برای انتخاب یک محصول یا خدمات می شوند.

لوگو و هویت بصری

هویت برند

هویت یک برند، شخصیت آن برند است که شامل همه ی احساسات، رفتار ها و ویژگی هایی است که با یک برند عجین می باشد.

با یک مثال به توضیح بیشتر این مقوله می پردازیم. برای معرفی یا توصیف یک فرد سراغ ویژگی های او می رویم؛ اول از ویژگی های ظاهری او مانند قد ، وزن ، رنگ پوست ، ادکلن ، پوشش ، حالت موی سر یا مدل ریش او شروع می کنیم. تا اینجای کار در ارتباط با ظواهر حرف زدیم. برای توضیحات بیشتر از زبان و لهجه ، نوع رفتار و منش او صحبت می کنیم. اهداف ، ارزش ها و عقاید ، سطح تحصیلات ، شغل ، خانواده و ارتباطات او نیز حائز اهمیت خواهد بود. این ها شخصیت او را شکل می دهند. 

حال، برند نیز مانند یک فرد مجموعه ای از ویژگی های ظاهری ، زبان ، رفتار ، ارتباطات ، ارزش ها و اهداف است که شخصیت، ارزش ها و رفتارهای یک برند از هویت آن برند حرف می زنند.

چند برند نام آشنا

اپل، گوگل، آمازون، کوکاکولا، مایکروسافت، فیس بوک، نایکی و آدیداس، مک دونالدز، بنز‌ و بی ام و، سونی و سامسونگ همگی از برندهای نام آشنا هستند. همه این برندها از مجموعه ها و محصولات مشابه موجود متمایز می باشند. شخصیت و رفتار مناسب، هویت بصری متمایز، تنوع و کیفیت محصول، ارتباطات و اهداف ارزشمند، خلاقیت و ابتکار در عملکرد و تولید و چندین عامل دیگر، در کنار هم از این مجموعه ها یک برند ساخته است. کمتر کسی است که با نام و نشان این برندها آشنایی ندارد. همانطور که تمامی شرکت ها سعی در همکاری با آن ها دارند ، همه ی افراد هم می خواهند جزو مصرف کنندگان محصولاتشان باشند و در جای جای دنیا با نهایت ذوق تبلیغاتشان را دنبال می کنند.

هویت بصری برند

مجموعه ای از ویژگی های ظاهری که از آن ها صحبت کردیم ، هویت بصری برند را تشکیل می دهند. در اولین برخورد با یک فرد، ابتدا متوجه ویژگی های ظاهری او می شویم. همین امر تصوری از شخصیت او در ذهن ما ایجاد می کند که رفتار ما با او بر اساس همان تصور و برداشت اولیه شکل می گیرد. اینجاست که تصمیم می گیریم با چه ادبیاتی با او حرف بزنیم و تا چه حدی نزدیکش شویم.

فرض کنید به محله جدیدی نقل مکان کردید و می خواهید با یک نفر ارتباط برقرار کنید و سوالاتی در ارتباط با محل جدید زندگی تان بپرسید. افراد مختلفی با ظواهر متفاوت میبینید. فردی سیگار به دست، با موهای ژولیده و لباس های نامنظم و چهره ای اخمو و از طرفی فردی کیف به دست، با چهره ای خندان و ظاهری مرتب در نزدیکی شما حضور دارند. نا خود آگاه تمایل خواهید داشت که سوالاتتان را از کدام فرد بپرسید؟ این همان اثر نخستین است.

اثر نخستین بیان می کند : در فرایند شناخت ، ماندگار ترین اثری که شما روی مخاطب خود می گذارید اولین برداشتی است که از شما دریافت می کنند. از آنجایی که اولین برخورد شما با مخاطب دیداری است ، هویت بصری از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شاید بالاترین اهمیت را در بین سایر ویژگی های برند داشته باشد چرا که اولین دید را در مخاطب شکل می دهد.

 

هویت بصری شامل:

 • لوگو
 • پالت رنگ
 • تایپوگرافی
 • المان گرافیکی
 • آیکون ها
 • تصویر سازی
 • ست اداری  (سربرگ + کارت ویزیت + بج سینه + پاکت ها و غیره)
 • ابزارهای بازاریابی (بروشور، کتاب، وب‌سایت و غیره)
 • بسته بندی محصولات
 • لباس
 • طراحی داخلی و خارجی محیط کار
 • تصاویر و سبک عکاسی
 • و تمام مواردی که تصویری از مجموعه در ذهن مخاطب ایجاد می کنند.

لوگو: 

اگر بخواهیم تعریفی مختصر با رویکرد کاربرد ارائه دهیم، می توان گفت که لوگو رساننده پیام مجموعه به مخاطب می باشد. این پیام می تواند رضایتمندی و تنوع محصول در آمازون باشد یا سرعت در نت فلیکس ؛ تیزی و برندگی در ژیلت باشد یا سرعت و قدرت در برند نام آشنای پوما. نکته بسیار مهم این است که لوگو به دور از زیاده گویی در قالب یک فرم منسجم ماموریت خود را در تمام نقاط نقشه برند ایفا میکند. انواع مختلفی از لوگو ها وجود دارند اما ویژگی مشترک در تمامی لوگو ها منحصر بودن آن هاست.

نکته حائز اهمیت در ارتباط با لوگو این است که لوگو لزوما نباید دقیقا و مستقیم زمینه فعالیت یک کسب و کار را نشان دهد، بلکه باید حاوی پیام هویت خاص همان برند باشد. دقیقا اینجاست که تمایز اتفاق می افتد. در غیر این صورت که همه ی افرادی که در یک کسب و کار فعالیت می کنند، از المان های همان حیطه به عنوان لوگو خود استفاده می کنند.

طبیعتا لوگوی یک مجموعه کاملا منحصر به همان مجموعه است و نسخه ای مشابه ندارد. از دیگر ویژگی های لوگو می توان به اختصار ، انسجام ، گویایی و پویایی  آن اشاره کرد که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت. داشتن یک هویت بصری موفق، لوگو موفقی هم به ارمغان می آورد. حال لوگو می تواند در کنار سایر عوامل هویت برند مانند تنوع محصول، کیفیت، قیمت و … باعث موفقیت برند شما شود.

انواع لوگو:

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد لوگو منتقل کننده پیام هویت خاص برند است و همین موضوع تمایز را رقم می زند. درواقع در طراحی لوگو اختصاصی یک برند ، مقوله پیام و تمایز ارکان اصلی دیزاین می باشند و نحوه به نمایش گذاشتن آن ها نبوغ یک طراح لوگو است. حال نحوه اجرا و به نمایش در آوردن این پیام خاص و متمایز ، لوگو ها را به 3 دسته کلی تقسیم می کند. 

تصویری:

در لوگو های تصویری سیر انتقال پیام به کمک یک تصویر به نمایش می رسد. طراح لوگو با زاویه دید منحصر به فرد خود یک نماد را برای انتقال پیام برند انتخاب می کند و با خلاقیت خود این نماد را متمایز می کند. نماد انتخابی می تواند از پیام مجموعه منشا بگیرد و یا نام برند سرلوحه نمادگزینی قرار بگیرد. اتفاقی که در هر 2 حالت به وقوع می پیوندد اکتشاف است. درواقع یک طراح لوگو خالق یک نماد نیست بلکه آن را برای انتقال پیامی اختصاصی کشف می کند. راب جانوف (Rob Janoff) سیب را خلق نکرد بلکه آن را برای اپل کشف و متمایز کرد!

طراح لوگو اپل
لوگو مایکروسافت

نشنال جئوگرافیک ؛ مختصر ، گویا و بی نظیر

نشنال جئوگرافیک در سال 1888 توسط 33 دانشمند و جهانگرد که دغدغه توسعه علم جغرافیا داشتند در واشینگتن تاسیس شد. این موسسه در حال حاضر مشهورترین و معتبرترین رسانه در حوزه تولید آثار مستند راجب کره زمین می باشد. با این تفسیر حال بیایید نگاهی به لوگو این برند نام آشنا بیاندازیم. 

همانطور که بیان شد نشنال جئوگرافیک رسانه ای فعال در حیطه مستند است. همین رسالت و پیام هویت خاص را آژانس تبلیغاتی Chemayeff & Geimsar به زیبایی در لوگویی مینیمال و گویا به معرض نمایش در آورد. لوگو طراحی شده به مانند یک مستندی بی طرف ، یک قاب عکس یا ویدیویی ساده می باشد که فارغ از هرگونه دخل و تصرف است. لوگو نشنال جئوگرافیک فارغ از هر گونه گزافه گویی و با اختصاری بی نظیر هویت خاص برند خود را به معرض ظهور می رساند. 

نوشتاری:

دسته دیگری از لوگو ها تحت عنوان لوگو های نوشتاری تقسیم بندی می شوند. همانند لوگو های تصویری ، لوگو های نوشتاری نیز باید منتقل کننده پیام هویت خاص برند باشد. این پیام اگر به نحوی در بطن نوشته خود را به نمایش بگذارد ، تمایز اتفاق می افتد و نوشته مربوط به برند مد نظر انحصاری و متمایز خواهد بود. نکته بسیار مهم در لوگو های نوشتاری تفاوت آن ها با برند تایتل است. برخلاف اشتباه و تصور رایج در دنیای برندینگ ، لوگو نوشتاری متفاوت با برند تایتل است و همانند برند تایتل در اختیار هویت بصری برند می باشد. 

برند تایتل موضوعی است که در ادامه مطلب به تفصیل به آن می پردازیم.

فدکس اکسپرس ؛ بهترین لوگوی نوشتاری دنیا

فدکس اکسپرس مجموعه ای امریکایی است که هم اکنون بزرگترین شرکت هواپیمایی باربری جهان بر پایه میزان حمل بار محسوب می شود. این شرکت که در سال 1971 توسط فدریک اسمیت تاسیس شد هم اکنون با دارا بودن 694 فروند هواپیمای باری از نظر اندازه ناوگان در رتبه چهارم جهان قرار دارد. این شرکت اما در دنیای دیزاین شهرتی فراتر از این حرف ها نیز دارد!

لوگو برند فدکس اکسپرس که در سال 1994 توسط لیندن لیدر طراحی شد انقلابی در طراحی لوگو های نوشتاری محسوب می شود! این طراح که برای اولین بار از فضای منفی در طراحی لوگو های نوشتاری استفاده کرد با نبوغی مثال زدنی نماد مربوط به برند را در دل لوگو مجموعه به ظهور رساند. خلاقیت و دید متفاوت این دیزاینر تمایز را رقم زد و F e d E x ؛ FedEx Express را به منحصر ترین حالت ممکن به نمایش رساند. 
اگر کمی دقیق تر به لوگو این مجموعه بنگرید علاوه بر نام برند که در دید اول نگاه شمارا به خود مشغول میکند ؛ متوجه فلشی خواهید شد که بین x و E به استادانه ترین حالت ممکن پنهان شده است. فلش ، نمادی از رسالت مجموعه و FedEx متمایز ما ؛ نماینده ای شایسته از دنیای جذاب دیزاین!

نماد داخل لوگو فدکس

تلفیقی:

لوگو های تلفیقی ترکیبی از دو یا چند تصویر و نوشته هستند که به نحوی ترکیب شده اند که منتقل کننده پیام هویت خاص برند باشد. یک لوگو تلفیقی حرفه ای در عین اختصار و گویایی منتقل کننده بیشترین اطلاعات به مخاطب است. نکته بسیار مهم در طراحی لوگو های تلفیقی نحوه ترکیب اجزا مختلف با یکدیگر است. این ترکیب باید به سبکی انجام گیرد که محصول نهایی مخلوطی همگن از دو نماد یا نوشته باشد. یعنی هرکدام از اجزا به تنهایی بی معنی باشد. 

باشگاه گلف اسپارتان

اسپارتان گلف ؛ تلفیقی از زیبایی و خلاقیت

اگر از یک دیزاینر بخواهید نام چند لوگو معروف را به زبان بیاورد قطعا لوگو باشگاه گلف اسپارتان یکی از اولین هاست! انسجام کم نظیر این ترکیب و قدرت انتقال پیام مسحور کننده ، از این لوگو شاهکاری در دنیای دیزاین ساخته است. ریچارد فنتو طراح نابغه این اثر به زیبایی انحنای کلاه یک اسپارتان را با قوس توپ گلف ، و چهره آن را با بدن گلف باز به معرض نمایش می رساند. تلفیقی همگن از نام برند و حیطه فعالیت آن این لوگو را متمایز و منحصر می کند و در عین حال با حفظ انسجام این سوال را در ذهن ها ایجاد میکند ؛ مگه یه برند چی از لوگوش میخواد؟!

ویژگی های لوگو:

همه روزه در سراسر جهان لوگوهایی طراحی می شوند که غالب آن ها به واسطه برند ضعیف تر و عدم قرار گیری در مارکت جهانی و دید عموم ، فرصت ارائه خود به مخاطب بین المللی را از دست می دهند. در نقطه مقابل بسیارند لوگوهایی که فاقد اصول و ویژگی های یک لوگوی موفق هستند اما به واسطه برند بین المللی و معتبر خود مدت ها در معرض نمایش عمومی قرار دارند. پس صرفا شکوه و عظمت یک برند تضمین کننده لوگو حرفه ای و موفق آن نیست. 
در ادامه با بررسی دقیق تر به این موضوع می پردازیم که چرا لوگو برند هایی مانند مرسدس بنز ، بی ام و ، گوگل ، کنون ، شورولت ، کی اف سی و چندین نمونه دیگر به صورت حرفه ای و تخصصی در دسته لوگوهای موفق قرار نمی گیرند و در مقابل لوگوهای شاهکاری هم چون اپل ، نشنال جئوگرافیک ، آمازون و فدکس چه ویژگی هایی دارند که در دنیای طراحی لوگو کم نظیر هستند. 

اختصار ، انحصار ، گویایی ، پویایی و انسجام 5 ویژگی یک لوگو موفق و حرفه ای است. 

اختصار:

ویژگی های لوگو (اختصار)یکی از ویژگی های بارز لوگوهای موفقی که در طول متن به آن ها اشاره شد ، مختصر بودن آن هاست. یک لوگو موفق باید به دور از اضافه گویی و پرداختن به جزئیات غیر ضرور باشد. این ویژگی را در طراحی گرافیک تحت عنوان مینیمالیسم (Minimalism) می شناسیم. نکته بسیار مهم این است که مینیمال کردن لوگو به معنای حذف نماد منتقل کننده پیام نیست ؛ بلکه هدف و مقصود آن عدم پرداخت بیشتر به جزئیات غیر ضروری است. 

از آنجایی که در لوگو نباید نماد اصلی و منتقل کننده پیام حذف شود ؛ اختصار را می توان یکی از دغدغه های اصلی طراح دانست. در حقیقت همین چالش انتقال پیام در مینیمال ترین حالت ؛ لوگو اپل و نشنال جئوگرافیک را ردیف اول شاهکار های دنیای دیزاین قرار می دهد. 

ویژگی های لوگو (اختصار)

انحصار:

پیش تر اشاره کردیم که لوگو هر مجموعه کاملا مختص همان همان مجموعه است و نسخه ای مشابه ندارد. این تعریف همان انحصار است. لوگو باید منحصر و فقط متعلق به یک برند باشد ، در این صورت تمایز اتفاق می افتد و لوگو در نقشه برند رسالت خود را انجام می دهد.

گویایی:

لوگو منتقل کننده پیام هر مجموعه به مخاطب خود است. این موضوع که در طول متن بارها به آن اشاره کردیم مهم ترین هدف هر لوگو می باشد و در واقع دلیل تکرار این مطلب درجه بالای اهمیت آن است. لوگو برای داشتن توانایی انتقال پیام باید گویا باشد و به همین دلیل توجه به گویا بودن را می توان مهم ترین مرحله در طراحی لوگو دانست. لوگو هرچقد منحصر و مختصر باشد بدون توانایی انتقال پیام در انجام رسالت و هدف خود شکست خورده و ناموفق تلقی می شود. ممکن است لوگو مجموعه ای حاوی بیش از یک پیام باشد و اگر فقط یکی از پیام های آن به خوبی به مخاطب منتقل شود هم ، آن را لوگویی گویا می توان نامید. 

حال اگر با دیدی دقیق تر لوگو های فدکس ، اپل ، نشنال جئوگرافیک و اسپارتان گلف را بررسی کنیم متوجه گویا بودن تمامی این مثال های بی نظیر خواهیم شد. اینکه هویت و پیام خاص این برند ها به چه دقت و ظرافتی توسط لوگو آن ها به نمایش در می آید گواهی بر لزوم طراحی لوگو حرفه ای ، در کنار پرداخت به سایر موارد مربوط به برندینگ هر مجموعه است. 

پویایی:

لوگو به سبب اینکه مهم ترین المان هویت بصری هر برند است گسترده ترین و بیشترین استفاده را نیز در روند برندینگ دارد. همین گستردگی استفاده و جامع بودن ، لوگو را ملزوم و محکوم به پویایی می کند. دیزاینر در روند طراحی لوگو ؛ چه در فرم و چه در محتوا باید آینده ای برای مجموعه و لوگو متصور شود. به عنوان مثال لوگو ممکن است تبدیل به مهر شود و می بایست فارغ از سایه و جزئیات اضافی باشد. یا لوگو طراحی شده قطعا در پروسه های چاپی هر مجموعه به کار خواهد رفت ، بنابراین باید ترکیب رنگی مناسبی برای فرآیند چاپ داشته باشد.

 حتی می توان دیدی فراتر از این هم داشت. مجموعه مورد نظر ممکن است در آینده محصولات بیشتر و متنوع تری تولید کند که در این حالت لوگو کنونی باید به نحوی محصولات آینده مجموعه را نیز شامل شود. تمامی این مثال ها و تصویر سازی های ذهنی ؛ ویژگی را به لوگو اضافه می کند که در دنیای دیزاین به آن پویایی می گویند. 

اگر بخواهیم مثالی از پویا بودن لوگو بزنیم قطعا باید بار دیگر به شاهکار راب جانوف برگردیم. لوگو اپل در کنار داشتن اختصاری دلنشین ، انحصاری خاص و گویایی مثال زدنی ؛ لوگویی پویا نیز محسوب می شود. تصور کنید اگر در طراحی لوگو از نمادی مانند کامپیوتر یا گوشی تلفن همراه استفاده می شود آیا در این صورت لوگو می توانست گستردگی محصولات اپل را به تصویر بکشد؟! اما در حال حاضر لوگو اپل بدون آسیب زدن به پیام و هویت خاص آن بر روی هر محصولی از این مجموعه خودنمایی می کند. 

انسجام:

انسجام یکی از اصول اصلی دیزاین است که تاثیر بسزایی در زیبایی ماحصل کار دارد. این موضوع در طراحی لوگو که بالاترین سطح طراحی گرافیک می باشد نیز صدق می کند. اصل انسجام به ما می گوید که از اجزایی در دیزاین طرح خود استفاده کنیم که خروجی کار مخلوطی همگن و خوش فرم و بدون حضور جزئی نامربوط باشد. 
هرچند که این ویژگی در کلام اول از فرم دیزاین ما صحبت می کند اما برای رعایت انسجام در طراحی لوگو ، کافیست یک دید دقیق به اجرای دیزاین خود داشته باشیم. دیدی که با پس زمینه ذهنی اصول دیزاین ،  فرم اجرایی شما را میسنجد و اگر عامل یا فرمی بهم زننده ببیند آن را حذف می کند. 

از طرفی باید فرم را نیز در اختیار محتوا قرار داد. با اینکه استفاده از عبارت سبک برای لوگو خیلی پیشنهاد نمی شود اما برای پرداختی شفاف تر به موضوع این را در نظر بگیرید که سبک و فرم اجرایی شما نباید خیلی با محتوا غریب باشد.  بیایید با مثالی ، بهتر به این موضوع بپردازیم. تصور کنید مجموعه ای به شما سفارش طراحی لوگو می دهد که در حوزه تجهیزات هوش مصنوعی و شبکه در حال فعالیت است. آیا می توان برای این مجموعه که محتوا و فعالیتی کاملا مدرن دارد لوگویی کلاسیک طراحی کرد؟! این مثال را می توان به صورت عکس نیز مطرح کرد. قطعا مجموعه ای که در زمینه عتیقه فعالیت دارد نیاز به فرم اجرایی کلاسیک و در خور حوزه کاری خود دارد.

مراحل طراحی لوگو در آژانس تبلیغاتی فر:

همانطور که در طول متن به طور مفصل بررسی کردیم ؛ اختصار ، انحصار ، گویایی ، پویایی و انسجام 5 ویژگی لوگو می باشد. حال برای طراحی لوگویی موفق و حرفه ای باید تمامی این اصول و ویژگی ها را به کار برد. در واقع دیزاینی را می توان لوگو نامید که این 5 ویژگی را دارا باشد. از آنجایی که برای رعایت این اصول نیاز به ساعت ها فکر ، بررسی ، ایده پردازی و ارتباط با سفارش دهنده است ؛ ما در تیم طراحی لوگو آژانس تبلیغاتی فر این پروسه را به چند مرحله تقسیم کرده ایم. 

لوگو آژانس تبلیغاتی فر

دریافت بریف ؛ اولین و حیاتی ترین مرحله طراحی لوگو:

پس از ثبت سفارش ، اولین گام تنظیم جلسه ای به صورت حضوری و یا آنلاین بین تیم طراحی لوگو و مجموعه سفارش دهنده است. این جلسه که به آن دریافت بریف می گویند مهم ترین مرحله در روند طراحی لوگو می باشد. در این مرحله حیطه فعالیت مجموعه مشخص ، هدف سفارش دهنده از داشتن لوگو تعیین و آینده لوگو و مجموعه بین دو طرف جلسه ترسیم می شود. در واقع ما در مرحله دریافت بریف انتظار مجموعه را به طور کامل بررسی می کنیم و در نهایت با توجه به تخصص چندین ساله خود در طراحی لوگو ، بهترین تصمیم را برای سفارش دهنده اتخاذ می کنیم. 

ایده و کانسپت تعیین کننده نماد در طراحی لوگو:

پس از دریافت بریف از سفارش دهنده نوبت به مرحله دوم یعنی ایده پردازی می رسد. در حقیقت اطلاعاتی که در طول جلسه بریف رد و بدل می شود ذهنیت اتاق فکر طراحی لوگو را برای داشتن بهترین ایده تعیین می کند. در مرحله ایده پردازی ، تیم طراحی لوگو با در نظر گرفتن پیام مجموعه ، کانسپت ، اسم یا حیطه فعالیت به دنبال بهترین ایده برای مجموعه مورد نظر می رود. هرچند تک تک مراحل طراحی لوگو دارای اهمیت بسیار بالایی می باشند اما ایده پردازی باقی مسیر را برای ما مشخص می کند. 

نمادگزینی:

پس از ساعت ها فکر ، مشورت و رسیدن به بهترین ایده و کانسپت ، نوبت به انتخاب نماد می رسد. در حقیقت باید برای بهترین ایده ، بهترین نماد را انتخاب کرد.

نماد ها به طور کلی به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند. نماد های مستقیم ایده و کانسپت ما را به طور مستقیم نشان میدهند. در مقابل نمادهای غیر مستقیم به طریقی متفاوت به کانسپت ما اشاره دارند. به عنوان مثال حلقه ، نمادی مستقیم برای یک جواهری و پرنده ، نمادی غیر مستقیم برای یک آژانس هواپیمایی محسوب می شود. 

ایده و نماد در طراحی لوگو دکتر گلصنملو

از آنجایی که گاها ایده و نماد دو مفهومی بسیار نزدیک به هم است برای درک تفاوت آن ها به سراغ دو لوگو طراحی شده در آژانس تبلیغاتی فر رفتیم. 

لوگو اول متعلق به خانم دکتر دندانپزشکی به اسم گل صنملو است. برای ایده پردازی و کانسپت به سراغ تخصص ایشان رفتیم. از آنجایی که تخصص ایشان دندانپزشکی کودکان است به دنبال نمادی برای نشان دادن این کانسپت بودیم. در بین نماد هایی همچون بادبادک ، وسایل بازی ، عروسک و … به سراغ یونیکورن رفتیم و آن را با دندان و حرف اول اسم ایشان (G) تلفیق کردیم. در این مثال از یونیکورن را می توان نمادی غیر مستقیم نامید.
مثال دوم لوگویی تلفیقی برای یک مجموعه جواهری است. ایده و کانسپت ما پرداخت به محصول ارائه شده توسط این مجموعه می باشد. از بین نماد هایی همچون النگو ، دستبند ، گردنبند و … ما نماد حلقه را انتخاب کردیم. ماحصل کار تلفیقی از حرف اول اسم مجموعه (ف) و نماد انتخابی است. در این نمونه حلقه را می توان نمادی مستقیم نامید. 

پالت رنگ :

یکی از عناصر یا به عبارتی بهتر متریالی مهم در طراحی لوگو و هویت بصری برند هاست.

تایپوگرافی :

برند تایتل :

همان نام برند است.

المان های گرافیکی :

آیکن ها :

تصویرسازی :

ست اداری:

ست اداری اداری یک مجموعه 

ابزارهای بازاریابی‌:

ابزار های بازاریابی خود مبحثی بسیار گسترده می باشد که به مقوله هایی چون کاتالوگ و بروشور، وبسایت و مواردی از قبیل دلالت می کند.

بسته بندی محصولات:

فرض کنید وارد یک فروشگاه شده اید.

لباس:

لباس و پوششی که کارکنان یک مجموعه

طراحی داخلی و خارجی محیط کار:

طراحی داخلی و خارجی محیط کار یک مجموعه نیز باید در اختیار هویت بصری آن مجموعه باشد.

تصاویر و سبک عکاسی:

تصاویر و سبک عکاسی یکی از موارد مورد نیاز و بسیار حائز اهمیت در هویت بصری برند ها می باشند. دنیای امروزی شاهد سبک و سیق خاص برند ها در تصاویری که از محصولات یا مجموعه خدماتشان ارائه می دهند، می باشد. نوع نور پردازی، انتخاب صحنه، اندازه نما ، نوع سبک عکاسی و مواردی از این قبیل در عکس های تبلیغاتی برند ها منحصر به خودشان است. این انحصار به قدری تاثیرگذار می باشد که مشاهده هر عکس مشابه، ذهن مخاطب را به سمت برند خاصی هدایت می کند.

سفارش طراحی لوگو و هویت بصری :

با زندگی در دنیای امروزی و با گسترش روز افزون ارتباطات کسب و کار نیز دستخوش تغییر شده است. دیگر برخلاف گذشته نیاز به حضور فیزیکی جهت خرید محصول یا سفارش خدمات  نیست. فعالان صنعت تبلیغات نیز به واسطه خلاقیت و دید به روز خود همیشه از پیشگامان تحول و حتی گاها جهت دهنده آن می باشند.

حال با وجود وبسایت ها و شبکه های مجازی شما به عنوان کارفرما می توانید به سادگی مجموعه های خدماتی مختلف را یافته و سفارش خود را ثبت نمایید. برای ثبت سفارش لوگو شما کافیست مجموعه تبلیغاتی مد نظر خود را با توجه به نمونه کار ها و سطح تخصصی مد نظر خود انتخاب نمایید و از طریق راه های ارتباطی با آن ها در ارتباط باشید.

ما در آژانس تبلیغاتی فر از طریق وبسایت ، شبکه های مجازی اینستاگرام ، تلگرام و واتس اپ این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده ایم. شما کافیست از طریق یکی از این روش ها درخواست طراحی لوگو و هویت بصری خود را ثبت نمایید. در سریع ترین زمان ممکن مدیر تیم طراحی لوگو مجموعه ما با شما تماس حاصل خواهد کرد. طی این تماس تمامی موارد مربوط به طراحی ، اعمم از حوزه فعالیت مجموعه شما ، هویت بصری برند ، سابقه فعالیت در حوزه تبلیغات و روند طراحی لوگو را به سمع و نظر شما خواهد رساند.

سپس در ادامه و با همکاری تیم ایده پردازی و طراحی مجموعه در زمان اعلام شده لوگو اختصاصی و حرفه ای مجموعه شما طراحی شده و در قالب ها و سایز های مختلف ارسال خواهد شد.

قیمت طراحی لوگو و هویت بصری:

نیاز به طراحی لوگو و هویت بصری:

طراحی لوگو و هویت بصری در ارومیه

در ابتدا شاید طراحی لوگو و هویت بصری در ارومیه شاید در ابتدا در نظر شما عنوانی نامانوس و عجیب باشد. احتمالا برایتان سوال باشد که چرا طراحی لوگو در ارومیه؟ در جهان امروز و عصر ارتباطات آیا ارائه خدمات منحصر به منطقه جغرافیایی می باشد؟طبق تحقیقات به عمل آمده جغرافیا تاثیر بسیار زیادی بر رفتار و انتخاب های انسان می گذارد. یکی از مواردی که ارتباط مستقیمی با مکان زندگی انسان دارد سلیقه و دید بصری می باشد. آژانس های تبلیغاتی و شهرداری ها به واسطه فعالیت در یک منطقه جغرافیایی می توانند سلایق بصری جامعه را تا حدودی تحت تاثیر قرار دهند.

تیم طراحی لوگو آژانس تبلیغاتی فر به واسطه حضور چندین ساله در شهر ارومیه و اجرا بیش از ۳۰ لوگو از مجموعه های فعال در این شهر و همکاری با چندین آژانس تبلیغاتی به خوبی با دید بصری جامعه ارومیه آشنا می باشد. از این رو با این شناخت و همینطور توانایی طراحی و ایده پردازی خود قادر خواهد بود لوگویی کاملا منحصر ، مختصر و گویا را برای مجموعه شما طراحی نماید.

مقالات آموزشی لوگو و هویت بصری:

درخواست مشاوره رایگان

[gravityform id="1" ajax="true"]

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.